Ciemieniucha nie jest groźnym zjawiskiem, choć jej objawy budzą niepokój rodziców. Ciemieniucha występuje u noworodków, ale- wbrew powszechnym opiniom- nie jest wynikiem nieprawidłowej higieny czy zaniedbań rodziców. Można ją rozpoznać po charakterystycznych grubych i żółtych łuskach, które mogą kojarzyć się z łupieżem. W jaki sposób można ją skutecznie leczyć?

Przyczyny ciemieniuchy

preparaty na ciemieniuchę

Przyczyną ciemieniuchy jest nadmierna produkcja łoju, czego skutkiem jest mieszanie się sebum i złuszczonego naskórka owłosionej skóry. Zaschnięcie mieszanki widoczne jest w postaci małych, żółtych strupków, które początkowo mają białe zabarwienie i lokalizują się na ciemiączku, brwiach czy na nosie. Zwykle nie towarzyszy jej świąd ani zaczerwienienie. Niemniej, należy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry głowy, stosując odpowiednie preparaty na ciemieniuchę.

Co stosować, gdy pojawi się ciemieniucha?

Preparaty na ciemieniuchę można podzielić na następujące kategorie:

  • spraye,
  • żele,
  • szampony,
  • kremy,
  • olejki.

Ich aplikacja przebiega szybko, szczególnie gdy wyposażone są w specjalne szczoteczki. Regularna pielęgnacja zapewnia ustąpieniu objawów ciemieniuchy. Co więcej, preparaty w formie oleju przeciwdziałają przesuszeniu skóry i zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E. Preparaty należy nakładać bezpośrednio na skórę dziecka, w ilości wskazanej przez producenta, a następnie dokładnie zmyć wodą.