Płyn do demakijażu powinien być łagodny dla skóry, ale na tyle skuteczny, by zmyć z niej nawet wodoodporne kosmetyki. Kupując go należy też zadbać o to, by dobrze współgrał z pozostałymi preparatami do pielęgnacji.

Płyn do demakijażu: must have w kobiecej kosmetyczce

Dla wielu kobiet noszących na co dzień makijaż kosmetyk do demakijażu jest tym elementem, od którego rozpoczynają pielęgnację twarzy, zwłaszcza wieczorną. Produkty, które służą do tego celu różnią się między sobą jeśli chodzi o rodzaje – mamy płyny demakijażu, mleczka, pianki, żele, olejki itp. Dokonując wyboru warto kierować się przede wszystkim tym, jaki mają skład oraz jak reaguje na nie nasza skóra. Doskonałe produkty czekają na Byhealth.

Płyny do demakijażu należą z pewnością do najpopularniejszych kosmetyków tego typu. Mogą się one sporo różnić między sobą jeśli chodzi o mechanizm oczyszczania.

płyn do demakijażu

Rodzaje płynów do demakijażu

Do najpopularniejszych preparatów do demakijażu w płynie należą:

  • płyny/wody micelarne,
  • płyny dwufazowe.

Płyny i wody micelarne zawierają micele, czyli mikrocząsteczki o kulistym kształcie. Ich zewnętrzne fragmenty przyciągają wodę i odpychają tłuszcze, natomiast wewnętrzne (estry kwasów tłuszczowych) odpychają wodę i wiążą się z tłuszczami. To sprawia, że płyny micelarne są skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń o różnym pochodzeniu. Mogą być przeznaczone zarówno do demakijażu twarzy, jak i okolic oczu (przed zakupem danego preparatu warto się jednak co do tego upewnić).

Płyny dwufazowe składają się z części wodnej i oleistej. Kiedy stoją w butelce są one bardzo wyraźnie rozdzielone. Przed użyciem należy je mocno potrząsnąć, by połączyć ze sobą obydwie fazy. Dwufazowe płyny do demakijażu często opracowywane są głównie z myślą o demakijażu okolic oczu. Warto to mieć na uwadze. Ich skład musi bowiem wtedy spełniać jeszcze surowsze kryteria, niż skład „zwykłego” płynu do demakijażu. Po pierwsze, powinien być silny (by zmyć np. wodoodporny tusz do rzęs), ale również wyjątkowo delikatny (by nie podrażnić skóry wokół oczu i samych oczu).