Przetłuszczona, świecąca się skóra na twarzy wygląda fatalnie, a czasem efekt ten jest na tyle silny, że pojawia się nie po kilku godzinach, na przykład na imprezie, ale po krótkim czasie. Są jednak na to liczne sposoby.

Kosmetyki matujące

Są niezastąpione dla osób, które mają skłonności do przetłuszczania się cery. Można znaleźć takie kremy, podkłady oraz pudry. Zapobiegają one błyszczeniu się skóry i dają matowe wykończenie makijażu, a przy tym zapobiegają pojawianiu się wyprysków i pryszczy (często dodatkowo mają działanie antybakteryjne). Trzeba jednak pamiętać, że stosowane w nadmiarze, mogą wysuszyć skórę, co da efekt odwrotny do zamierzonego – będzie ona przetłuszczać się jeszcze mocniej. Warto więc postawić na przykład na krem matująco – nawilżający, który do tego nie dopuści.

Pudry naturalne i mineralne

mineralny puder Lily Lolo

Mają niezwykłą moc – wchłaniają nadmiar sebum. Dotyczy to nie tylko popularnych pudrów mineralnych, ale też nieco mniej znanych i często dużo tańszych, takich jak: ryżowy, bambusowy, bananowy czy perłowy. Ich ciekawą cechą jest fakt, że w większości przypadków mają całkowicie biały kolor, jednak zwykle nakłada się je pod makijaż, by skutecznie wchłaniały tłuszcz, nie trzeba więc obawiać się efektu widocznego bielenia skóry.

Bibułki matujące

bibułki matujące NYX

O istnieniu bibułek matujących kobiety mające problem przetłuszczania się cery zwykle przypominają sobie wtedy, gdy wybierają się na jakąś imprezę, tymczasem bibułka matująca może być z powodzeniem towarzyszem codzienności, by zachować estetyczny wygląd na przykład w pracy. Te ciekawe akcesoria świetnie wchłaniają nadmiar sebum, a przy tym nie tylko nie niszczą makijażu, ale też przedłużają jego trwałość – na tłustej skórze makijaż trzyma się krócej, gdyż szybko się rozmazuje, a podkład się warzy, wyglądając nieestetycznie, przez co trzeba go zmywać lub przynajmniej poprawiać makijaż. W dodatku bibułki matujące do twarzy są bardzo proste w użytkowaniu – wystarczy przyłożyć bibułkę na chwilę do skóry i poczekać, by wchłonęła nadmiar sebum.